Logic Meets Logistics

Over 2 days, 8 teams – each consisting of 4 railway employees, one chess Grandmaster, and 3 newcomers – compete for the title

Logic Meets Logistics

The Team Captains

6 male Grandmasters, one female Grandmaster, one International Master, and one former World Champion compete for the title with their teams

The Team Captains

Kaiserbahnhof Potsdam

A tournament location with style: Kaiserbahnhof Potsdam

Kaiserbahnhof Potsdam

The Train Shed

The tournament is held in Kaiserbahnhof Potsdam's splendid train shed

The Train Shed

Friederisiko

The Potsdam-based "Friederisiko" exhibition shows a side of King Frederick the Great that has never been seen before. (© SPSG)

Friederisiko

Exhibition: "Emanuel Lasker: Thinker, Cosmopolitan, World Chess Champion"

As part of the event at Kaiserbahnhof Potsdam, the Emanuel Lasker Society presents the core exhibits of its new travelling exhibition on World Chess Champion Emanuel Lasker for the first time.

Exhibition:

Séance: „Philidor in Potsdam“

The resurrection of a chess genius: Three-board blindfold simultaneous exhibition with Grandmaster Stefan Kindermann in the role of Philidor.

Séance: „Philidor in Potsdam“

The Teams


Each of the national teams consists of 8 players and is headed by a Grandmaster (GM) or International Master (IM) from the country concerned. Three young players (U16) and 4 chess-playing Railwaymans from the country complete each team.

Federation: РоссийскаяФедерация
Russian Federation
Lighthouse: GM Anatoli Karpow
ELO 2616
1975 to 1985 World Chess Champion
1986, 1987, 1990 World title challenger
1993 bis 1999 FIDE- World Chess Champion
[more]
Team:

Member
2 IM Grigory Oparin (U16m)
3 IM Mikhail Antipov (U16m)
4 Anna Vasenina (U16f)
5 FM Alexander Shelk (Railwayman)

6 Pavel Petrov (Railwayman)
7 Armen Abramian (Railwayman)
8 Sergei Degtiarev (Railwayman)
E Viacheslav Kuritsyn (Railwayman, Substitute)

ELO
2484
2457

1989

2348

2160

 

 

Federation: Rzeczpospolita Polska
Republic of Poland
Lighthouse: GM Dariusz Swiercz
ELO 2609
2009 International Chess Grandmaster
2010 Third in the Junior World Championship
2011 Junior World Champion
[more]
Team: Member
2 Grzegorz Nasuta (U16m)
3 Bartosz Nowicki (U16m)
4 Kinga Pastuszko (U16f)
5 Edward Helaszek (Railwayman)
6 Slawomir Pawlowski (Railwayman)
7 Ryszard Wiatr (Railwayman)  
8 Marek Kosny (Railwayman)  
E Adam Lukomski (Railwayman, Substitute)

ELO
2256
2128

1895

2059

2098


1961

 

Federation: Česká republika
Czech Republic
Lighthouse: GM Vlastimil Hort
ELO 2463
1965 International Chess Grandmaster
1978 WC Candidate
2006 Senior World Champion
[more]
Team:

Member
2 Jana Marikova (U16w)
3 Nastasa Richterova (U16w)
4 Nicola Luzikova (U16w)
5 FM Martin Muzik (Railwayman)
6 Václav Mitura (Railwayman)
7 Alois Bartos (Railwayman)
8 Libor Blatský (Railwayman)
E FM Michal Horák (Railwayman, Substitute)

ELO

2002
1945
1796
2139
2164
2074


2291

 

Federation: Republik Österreich
Republic of Austria
Lighthouse: GM Stefan Kindermann
ELO 2493
1988 International Chess Grandmaster
1995 Winner of the Zonal Tournament
1997 Participant of the World Championship
[more]
Team:

Member
2 FM Christoph Menezes (U16m)
3 Martin Christian Huber (U16m)
4 Laura Hiebler (U16f)
5 Andreas Egger (Railwayman)
6 Hans Jürgen Jarius (Railwayman)
7 Bernhard Mühlbacher (Railwayman)  
8 Michael Sulzbacher (Railwayman)
E Bernhard Winterle (Railwayman, Substitute)

ELO
2303
2150

1790

2116

2064

2068

 

Federation: Schweizerische Eidgenossenschaft
Swiss Confederation
Lighthouse: IM Oliver Kurmann
ELO 2450
1999 Swiss Champion U14
2004 Junior Swiss Champion
2007 International Master
[more]
Team: Member
2 FM Lars Rindlisbacher (U16m)
3 Patrick Grandadam (U16m)
4 Laura Stoeri (U16f)
5 Bruno Zanetti (Railwayman)
6 Daniel Reist (Railwayman)
7 Edgar Fuchs (Railwayman)  
8 Fritz Jäggi (Railwayman)  
E Martin Sonnenmoser (Railwayman, Substitute)

ELO
2334
2193

2044

2012

2080



 

Federation: Koninkrijk der Nederlanden
Kingdom of the Netherlands
Lighthouse: GM Jan Hendrikus Timman
ELO 2578
1974 International Chess Grandmaster
1986 und 1989 WC Candidate
1993 Vice World Champion
[more]
Team:

Member

2 Jorden van Foreest (U16m)

3 Hing Ting Lai (U16m)
4 Anna Maja Kazarian (U16f)
5 FM Menno Okkes (Railwayman)
6 Herbert van Buitenen (Railwayman)
7 Jos Nooijen (Railwayman)
8 Kees Jan van Dolder (Railwayman)  
E Karel Jeurissen (Railwayman, Substitute)

ELO
2225
2102

1864

2368

2182

2127


 

Federation: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Lighthouse: GM Nigel David Short
ELO 2707
1984 International Chess Grandmaster
1985 WC Candidate
1993 Vice World Champion 
[more]
Team:

Member
2 Alan Merry (U16m)
3 William Foo (U16m)
4 Chantelle Foster (U16w)
5 Graham Bolt (Railwayman)
6 Tim Turner (Railwayman)
7 Richard Cowan (Railwayman)  
8 Peter Eldridge (Railwayman)
E Alan Giles (Railwayman, Substitute)

ELO
2221
2072
1853
2063
 
1816

 

Federation: Bundesrepublik Deutschland
Federal Republic of Germany
Lighthouse: GM Dr. Robert Hübner
ELO 2581
1971 International Chess Grandmaster
1971, 1980, 1983 and 1991 WC Candidate
1980 Third in the world rankings
[more]
Team: Member
2 IM Dennis Wagner (U16m)
3 IM Alexander Donchenko (U16m)
4 WFM Filiz Osmanodja (U16f)
5 Rüdiger Schüttig (Railwayman)
6 Andreas Haasler (Railwayman)
7 Arvid Grahl (Railwayman)  
8 Andreas Ilgner (Railwayman)  
E Dr. Richard Lutz (Railwayman, Substitute)

ELO
2456
2411

2206

2273

2260

2218
2156
2250

 

Federation: Emanuel Lasker Gesellschaft
Lighthouse: WGM Elisabeth Pähtz
ELO 2482
2002 World Champion U18
2004 Junior Vice World Champion
2005 Junior World Champion 
[more]
Team: Member
2 GM Martin Krämer
3 IM Gernot Gauglitz
4 Dr. Daniel Eisermann
5 FM Alexander Kurz
6 Herbert Bräunlin
7 Hans-Wolfgang Walther
8 Dr. Matthias Kribben
E Dr. Tim Hagemann (Substitute)

ELO
2520
2390

 

2292

2230

2139
2128

2165